Msze Św.
w niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00
w dni powszednie:
7:00, 18:00
W LIPCU I SIERPNIU:
w niedziele i święta:
7:00, 10:30, 18:00
w dni powszednie:
7:00
Nabożeństwa:
W każdą środę
wieczorna Msza Św. do M.B. Nieustającej Pomocy z nowenną.
W pierwszy czwartek miesiąca
po Mszy Świętej wieczornej adoracja przed Najświętszym Sakramentem do godziny 20:00 ( w grudniu do 19:00).
Trzeci czwartek miesiąca
wspomnienie św. Jana Pawła II. Wieczorna Msza Św. o błogosławieństwa i potrzebne łaski z błogosławieństwem relikwiami świętego.
Każdego 23. dnia miesiąca
na wieczornej Mszy Św. modlimy się za wstawiennictwem św. O. Pio /błogosławieństwo relikwiami świętego/.
Ostatni piątek każdego miesiąca
Msza Św. wieczorna jest Mszą zbiorową za zmarłych z miesiąca.
Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca
o godzinie 17:30 Nabożeństwo Fatimskie.
Spowiedź Św.
przez cały tydzień:
15 min. przed Mszą Św.
Do sakramentu Pokuty i Pojednania w naszej parafii można przystąpić codziennie 15 minut przed Mszą świętą.
Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej przygotowują się także do I Spowiedzi. W ramach katechezy szkolnej i parafialnej uczą się o tym sakramencie, formuły potrzebnej do spowiedzi oraz w praktyce poznają jak się on odbywa.
Dzieci od IV klasy szkoły podstawowej, młodzież i dorosłych zachęcamy do praktykowania 9 pierwszych piątków miesiąca. Trzeba w tym dniu przyjąć Komunię Świętą jako wynagradzającą Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy swoje i całego świata. Wcześniej trzeba skorzystać ze Spowiedzi, żeby być czystego serca.
Pięć warunków dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia
- Żal za grzechy
- Mocne postanowienie poprawy
- Szczera spowiedź
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Chrzest Św.
Chrzest jako pierwszy sakrament nowego Przymierza jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą wprowadzającą do życia w Duchu i otwierającą dostęp do następnych sakramentów. Chrzest udzielany przez zanurzenie lub polanie wodą dzięki działaniu Ducha Świętego jest obmyciem, które oczyszcza, uświęca i usprawiedliwia, oznacza i urzeczywistnia śmierć dla grzechu i wejście w życie Trójcy Świętej przez upodobnienie do misterium paschalnego Chrystusa.
Konieczności przyjmowania chrztu domaga się Pan Jezus, który powiedział: „Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 16). Powiedział też: „Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3, 5). Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, ‚charakter’, który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.
Chrzty św. w naszym kościele są zawsze w drugą niedzielę miesiąca w czasie Mszy Św. o godz. 12:00 (w wakacje o godz. 10:30). Rodzice powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej dwa tygodnie przed wybranym przez siebie terminem, przynosząc ze sobą następujące dokumenty:
- skrócony akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,
- dane o rodzicach chrzestnych: imiona i nazwiska, wiek, wyznanie, adres zamieszkania
- zaświadczenie od rodziców chrzestnych ze swoich parafii zamieszkania, że mogą pełnić obowiązki rodziców chrzestnych (miejsce zameldowania nie ma znaczenie formalnego – liczy się faktyczny pobyt)
- potwierdzenie odbytej spowiedzi rodziców i rodziców chrzestnych.
Jeżeli rodzice dziecka mieszkają poza naszą parafią, bądź za granicą, do spisania aktu potrzebna jest zgoda księdza proboszcza aktualnego miejsca zamieszkania (zamieszkania, nie zameldowania). Rodzice nabywają świecę chrzcielną oraz białą szatkę.
Rodzice chrzestni
Prawo Kościoła wymaga, aby przyjmujący chrzest, jeśli to możliwe, posiadał chrzestnego (kan. 872 KPK). Dla każdego dziecka należy wybrać przynajmniej jednego chrzestnego, chrzestną lub dwoje chrzestnych (por. kan. 873 KPK).
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- ukończył 16 lat
- jest praktykującym katolikiem – bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii, uczestniczy regularnie we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić,
- jeżeli żyje w związku to musi to być związek małżeński kościelny – sakramentalny,
- jeżeli jest uczniem to powinien aktualnie uczęszczać na katechizację,
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
I Komunia Św.
Ustanowienie Eucharystii
A gdy nadeszła pora, zajął miejsce u stołu i Apostołowie z Nim. Wtedy rzekł do nich: «Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał. Albowiem powiadam wam: Już jej spożywać nie będę, aż się spełni w królestwie Bożym». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie rzekł: «Weźcie go i podzielcie między siebie; albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże».
Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana».
Łk 22, 14 – 20
Przygotowanie do I Komunii Świętej
Dzieci z naszej parafii do I Komunii Świętej przystępują w III klasie. Terminy spotkań dla rodziców są ogłaszane na stronie internetowej, Facebooku oraz w ogłoszeniach duszpasterskich.
Aby przystąpić do I Spowiedzi i Komunii Świętej dziecko musi być ochrzczone i uczęszczać na katechezę w szkole.
Bierzmowanie
Bierzmowanie jest sakramentem chrześcijańskiej dojrzałości, w którym Chrystus udziela nam swojego Ducha Świętego. Bierzmowanie podobnie jak chrzest wyciska w duszy chrześcijanina duchowe znamię, czyli niezatarty charakter. Dlatego ten sakrament można przyjąć tylko raz w życiu. Sakrament bierzmowania może i powinien przyjąć każdy ochrzczony. Aby godnie przyjąć sakrament, należy być w stanie łaski uświęcającej, odpowiednio przygotowanym i zdolnym do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie krzyżmem świętym czoła ochrzczonego wraz z włożeniem ręki przez szafarza (biskupa) i słowami: „PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO”. Zaniedbanie przyjęcia tego sakramentu jest wielką stratą, utratą rozwoju do pełni, jaką zamierzył dla nas Bóg.
Przy bierzmowaniu wybieramy sobie imię i obieramy sobie świętego za Patrona.
Świadkami bierzmowania z zasady powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący, bierzmowani i praktykujący katolicy.
Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełniał następujące warunki:
- miał ukończony 16 rok życia
- sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie),
- prowadził życie zgodne z wiarą
Młodzież z klas 6, 7 i 8 szkoły podstawowej przygotowuje się do przyjęcia Bierzmowania. Informacje o spotkaniach są przekazywane drogą elektroniczną (strona parafialna i Facebook) oraz podczas ogłoszeń duszpasterskich. Młodzież uczestniczy w niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 9.00, przystępuje do spowiedzi w I piątki miesiąca, uczęszcza na różaniec w październiku, w Wielkim Poście na Drogę Krzyżową oraz na nabożeństwa majowe i czerwcowe. Więcej informacji udziela wikariusz - ks. Piotr.
Dorośli, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania powinni zgłosić się do ks. Piotra.
Małżeństwo
Osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny zgłosić się do kancelarii parafialnej minimum trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Należy przygotować następujące dokumenty :
- aktualne, tj. z datą do sześciu miesięcy wstecz, metryki chrztu (podst.: Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia Małżeństwa w Kościele katolickim w n. 96 "... dokumentem kościelnym jest metryka chrztu św. wydana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem się zainteresowanych do duszpasterza...").
- dowody osobiste
- ostatnie świadectwo katechizacji
- świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano na metryce chrztu)
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.
Zapowiedzi głoszone są przez 2 niedziele w parafii i narzeczonego i narzeczonej.
W ramach przygotowania do małżeństwa narzeczeni: uczestniczą w Pre – Kanach (naukach przedmałżeńskich).
Informacje dla narzeczonych
- Rejestracja na kursy przedmałżeńskie w Diecezji Sosnowieckiej odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie: https://narzeczeni.sosnowiec.pl
- Prosimy, by każdy z narzeczonych rejestrował się osobno. Ważne jest, jeśli to możliwe, by oboje narzeczeni, jako para uczestniczyli w tym samym kursie.
- Przygotowanie do małżeństwa poza spotkaniem z duszpasterzem w kancelarii parafialnej obejmuje nauki wspólne oraz 2 spotkania indywidulane z doradcą życia rodzinnego.
- Koszt odbycia pre-kan wynosi 150 zł od pary (ofiara ta pokrywa nauki wspólne oraz 2 spotkania indywidulane w poradni życia rodzinnego).
- Nauki wspólne prowadzone są w ośrodku w Czeladzi, Jaworznie, Olkuszu i Wolbromiu.
- Narzeczeni mają możliwość wyboru ośrodka oraz wyboru doradcy życia rodzinnego do spotkań indywidualnych
- Szczegóły oraz terminy są dostępne na stronie internetowej formularza zgłoszeń.
Namaszczenie chorych
W każdy I piątek miesiąca ks. Piotr udaje się do chorych, dzięki czemu każdy cierpiący ma możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz przyjąć pierwszopiątkową Komunię świętą. Wtedy również, jeśli istnieje konieczność, udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Adresy chorych można zgłaszać w zakrystii lub kancelarii.
Namaszczenie chorych nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości. Jeśli chory, który został namaszczony, odzyskał zdrowie, w przypadku nowej ciężkiej choroby może ponownie przyjąć ten sakrament. W ciągu tej samej choroby namaszczenie chorych może być udzielone powtórnie, jeśli choroba się pogłębia. Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją. Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się słabość. Zmarłym nie udziela się sakramentu chorych.
„Przez to Święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże Ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”.
Kapłaństwo
Jedną z dróg życiowych człowieka jest kapłaństwo. Mężczyzna wierzący, po ukończeniu szkoły średniej może rozeznawać swoje powołanie do kapłaństwa bądź życia zakonnego. Duszpasterze naszej parafii są do dyspozycji, żeby porozmawiać o sprawach powołaniowych.
W każdy I czwartek miesiąca modlimy się o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, szczególnie z naszej wspólnoty parafialnej. Raz w roku przeżywamy w naszej parafii niedzielę powołaniową, podczas której modlimy się o powołania, a także w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.
Decyzja o wstąpieniu do seminarium duchownego winna być poprzedzona dłuższym namysłem, a dokonywać jej trzeba w atmosferze modlitwy. Podejmuje się ją tylko w sytuacji wewnętrznej wolności, bez nacisków ze strony innych. To „tak” jest wypowiadane najpierw w głębi serca człowieka powołanego, w bliskim kontakcie z Tym, który każdego zna, przenika i daje niepowtarzalną misję. Dlatego jeśli młody człowiek rozważa wstąpienie do seminarium, powinien w duchu głębokiej wiary modlić się o światło Ducha Świętego, który wskazuje właściwą drogę. Dobrze jest porozmawiać o tym z zaufanym kapłanem, a także przedstawić sprawę swemu spowiednikowi.
Podstawą jest zawsze głęboka wiara i zaufanie do Boga, a także gotowość do ofiar i wyrzeczeń, na które każdy człowiek, który chce pełnić wolę Bożą, nie tylko w kapłaństwie, powinien być przygotowany. Powtarzać trzeba za psalmistą: Pokaż mi drogę, którą mam kroczyć, bo wznoszę ku Tobie moją duszę (Ps 143). Wreszcie trzeba osobiście skontaktować się z Seminarium.
MODLITWA ŚW. JANA PAWŁA II O POWOŁANIA
Do Ciebie, Panie, zwracamy się z ufnością! Synu Boży, posłany przez Ojca do ludzi wszystkich czasów i żyjących w każdym zakątku świata! Błagamy Ciebie, za pośrednictwem Maryi, Matki Twojej i Matki naszej: spraw, aby w Kościele nie brakowało powołań, zwłaszcza do szczególnej służby Twemu Królestwu. Jezu, jedyny Zbawicielu człowieka! Modlimy się do Ciebie za naszych braci i za nasze siostry, którzy odpowiedzieli „tak” na Twoje powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego i do misji. Spraw, aby ich życie odnawiało się każdego dnia i stawało się żywą Ewangelią. Panie miłosierny i święty, nadal posyłaj nowych robotników na żniwo Twego Królestwa! Pomagaj tym, których powołujesz, by Cię naśladowali w naszych czasach: spraw, by kontemplując Twoje oblicze, przyjmowali z radością tę przedziwną misję, którą im powierzasz dla dobra Twego Ludu i wszystkich ludzi. Ty, który jesteś Bogiem i żyjesz, i królujesz z Ojcem i Duchem Świętym na wieki wieków. Amen.
Pogrzeb
Pogrzeb można zgłosić w godzinach przyjęć kancelarii parafialnej, a także po umówieniu się z organistą lub kapłanem przez telefon: 723 720 444.
Wymagane dokumenty:
- akt zgonu (z Urzędu Stanu Cywilnego)
- zgoda na pogrzeb w parafii pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu (dot. zmarłych spoza naszej parafii)
- zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (ostatniej Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)